Czy posty i głodówki pomagają chudnąc i żyć zdrowo?

Poniżej przedstawię najważniejsze procesy fizjologiczne, które po kolei „uruchamiają się” w organizmie podczas głodówki i wykonują niesamowitą pod względem siły oddziaływania pracę uzdrawiającą.

1. Zakwaszenie środowiska wewnętrznego organizmu.

Kiedy tylko człowiek przestaje przyjmować pożywienie, w jego organizmie rozpoczyna się zużywanie rezerw i tkanek o drugorzędnym znaczeniu. W rezultacie następuje szybkie przesunięcie wskaźnika pH w kierunku kwaśnym.
Kwasica podczas głodówki jest pierwszym i najważniejszym mechanizmem powodującym uruchomienie łańcucha mechanizmów leczniczym.

2. Rozpuszczanie się tkanek organizmu (autoliza – „samotrawienie”).

Jednym z mechanizmów likwidacji w organizmie w trakcie głodówki elementów obcogatunkowych i osłabionych jest zwiększona aktywność enzymatyczna wewnątrz i pozakomórkowa, jak również aktywność fagocytarna. W wyniku tego procesu następuje rozpad obcych tkanek na części składowe-autoliza. Uczeni bezspornie ustalili, że jako pierwsze poddają się autolizie – agresji enzymów
i fagocytów – osłabiona i chorobowo zmieniona tkanka, zrosty, guzy, krwiaki, obrzęki, mikroorganizmy chorobotwórcze i inne.

3. Normalizacja mikroflory organizmu oraz jego funkcji obronnej. Aktywizacja aparatu genetycznego komórek podczas głodówki wyraża się przede wszystkim

w unikatowej przebudowie układu enzymatycznego,nastawionego na likwidację
patologicznych ognisk infekcji, tkanek, nowotworów, zmian bliznowatych.
Podczas głodówki nie odnotowuje się zaostrzenia infekcji wirusowych. W czasie epidemii grypy żadna osoba, będąca w trakcie głodówki, nie choruje. Po pierwszych etapach głodówki dozowanej ludzie rzadziej chorują na infekcje wirusowe lub przechodzą je w lżejszej postaci. W przypadku stosowania głodówki wielokrotnej lub systematycznej w ogóle przestają chorować, również na choroby wirusowe.

4. Zwiększenie przyswajanie dwutlenku węgla i azotu z powietrza.

Tak więc, azot oraz węgiel, aktywniej nasycając komórkę, sprzyjają polepszeniu dokonującej się w niej biosyntezy związków białkowych i innych.
Dowiedzione zostało, że węgiel z dwutlenku węgla w komórce przekształca się w węgiel zawarty w substancjach organicznych (H. Krebs, Evans i in.), zaś dwie
cząsteczki tlenu, podczas zużywania przez komórkę dwutlenku węgla, dostarczają organizmowi dodatkową energię.Ilościowa i jakościowa synteza kwasów nukleinowych (z nich składa się aparat genetyczny komórek), jak również aminokwasów i innych substancji biologicznie czynnych, tkanek organizmu, zależy wprost proporcjonalnie od procesu przyswajania przez komórki rozpuszczalnego we krwi dwutlenku węgla.

5. Zwiększa spokój fizjologiczny narządów.

Głodówka w istotny sposób zmniejsza obciążenie wielu narządów, co umożliwia regenerację uszkodzonych struktur organizmu oraz ich czynności. W czasie głodówki odpoczywa serce. Dzięki głodówce wzmacnia się żołądek i przewód pokarmowy. Ustępuje złe trawienie, znika nietolerancja wobec otoczenia i drażliwość, odbudowują się zdolności przystosowawcze człowieka do sytuacji stresowych. U kobiet w okresie klimakterium mogą znowu pojawić się regularne miesiączki.

6. Przyspieszenie przemiany materii i zdolności przyswajania.

Głodówka powoduje przyspieszenie przemiany materii w ciągu pierwszych 30-40 dni okresu po głodówce o 5-6%. Po głodówce pokarm jest lepiej przyswajany. Następuje uregulowanie przemiany materii.

7. Następuje odmłodzenie organizmu.

Oto prawdziwy przypadek. Jesienią 1985 roku doktora nauk biologicznych Arakelana poproszono o uratowanie wyjątkowego byka-uszlachetniającego rasę. Był to dziewięcioletni przedstawiciel rasy duńskiej, o imieniu Kryształ. Jak na byka jego wiek był już zaawansowany – młodość byków trwa 3-4 lata, dają materiał rozpłodowy, później następuje starość.Kryształ wyglądał marnie – miał odleżyny, był rozbity z powodu urazowego zapalenia korzonków, zdawało się – skazany na leżenie. Głodówka korzystna fizjologicznie trwała dokładnie miesiąc. Byk bardzo schudł, ale za to podniósł się, zaczął chodzić, a potem biegać. Badanie wykazało brak zapalenia korzonków, wszystkie parametry fizjologiczne osiągnęły poziom młodego zwierzęcia. Jesienią 1986 roku dał nasienie. Co więcej, jakość nasienia była wyższa niż w latach młodości.
Żródło:
Moce uzdrawiające-G. P. Małachowa
”Lecznicza głodówka”
Posted in ZDROWIE.